Una dintre cel mai frecvent intalnite intrebari ale viitorilor posesori de permis auto este legata de valabilitatea fisei medicale pentru scoala de soferi. Fisa medicala, la fel ca si avizul psihologic, este valabila 1 an de la data efectuarii lor.

Astfel ca e bine sa mergi la examinarea pentru fisa medicala chiar inainte sa te inscrii la scoala de soferi.


O alta nelamurire apare legat de valabilitatea scolii de soferi. Scoala de soferi este valabila timp de 12 luni de la data ultimei ore, nu a primei ore. Adica de la data terminarii scolii de soferi, nu de la data inceperii, confuzie facuta de multi doritori de permis auto.


Si pentru ca legislatia rutiera se poate schimba oricand, cunostintele teoretice si practice dobandite in timpul scolii se pot pierde usor, trebuie sa te inscrii pentru sustinerea examenului cat mai repede dupa terminarea sedintelor din cadrul scolii de soferi.


In afara de asta, numarul foarte mare de candidati la permis auto si numarul redus de politisti examinatori face ca durata dintre data admiterii examenului teoretic si a celui practic sa fie foarte mare. Iar daca nu iei sala sau traseul din prima, trebuie sa mai astepti minim 16 zile pana sa te poti inscrie din nou.

Asta in teorie, pentru ca in practica se ajunge si la cateva luni pana la data reprogramarii examenului de permis auto, multi candidati intrand in panica in legatura cu valabilitatea fisei medicale si a sccolii de soferi.
Astfel ca cel mai bine este sa te inscrii la examen cat mai repede dupa terminarea sedintelor din cadrul scolii, pentru a nu fi in pericol sa expire valabilitatea scolii de soferi.