Daca te intrebi cate clase trebuie sa ai pentru scoala de soferi, ei bine, raspunsul nu e foarte clar. Cel putin daca il cautam in lege. Legea in vigoare nu precizeaza numarul de clase pe care ar trebui sa il aiba doritorii de permis de conducere, indiferent ca e vorba de permis categoria B sau orice alta categorie. Important este sa ai un nivel de studii care sa-ti permita sa citesti si sa intelegi legislatia, intrebarile la examenul teoretic si sa participi la examenul practic.


Insa lucrurile s-ar putea schimba in viitorul apropiat. Conform Strategiei pentru siguranta rutiera 2016 – 2020, se va impune finalizarea invatamantului minim obligatoriu, care, conform legii educatiei, este de 10 clase. Strategia pentru siguranta rutiera nu a fost inca aprobata in Parlament, insa, odata cu aprobarea ei, raspunsul la intrebarea in legatura cu cate clase tebuie sa ai pentru scoala de soferi va fi clar: 10 clase! In viitorul apropiat, cei care nu vor avea 10 clase nu se vor putea inscrie la examenul auto.